Super User

Super User

به گزارش خبرنگارنامی پرس /  در این آیین که در شرکت حمل‌ونقل توکا برگزار شد، مدیرعامل فولاد مبارکه، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری توکافولاد، مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل توکا و رئیس هیئت‌مدیره شرکت حمل‌ونقل توکا درباره اهمیت بهره‌برداری از این انبار و مزایای آن ایراد سخن نمودند که اهم این سخنان در ادامه آمده است.

مدیرعامل فولاد مبارکه:
فولاد مبارکه به دنبال حمل‌ونقل پاک، ایمن، سریع و ارزان است
امروزه حمل‌ونقل، نقش محوری و زیربنایی در رشد اقتصادی کشورها ایفا می‌کند و از آن به‌عنوان یک صنعت و یکی از نشانه‌های کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته یاد می‌شود؛ تاجایی‌که اساساً توسعه‌یافتگی بدون رشد و توسعه این صنعت محقق نخواهد شد.

نقش ویژه این صنعت در فرایندهای تولید، توزیع و مصرف کالا و خدمات نقشی بی‌بدیل است و چنانچه بخواهیم در حوزه‌های مختلف صنعتی پیشرفت کنیم، قطعاً باید قبل از هر چیز، زیرساخت‌های حمل‌ونقل را در کشور ایجاد کنیم تا بتوانیم ظرفیت‌های لازم را در اختیار داشته باشیم.

سهم ویژه حمل‌ونقل در قیمت تمام‌شده کالاها نیز نقش مهمی دارد. این بخش می‌تواند با هموار کردن امر مبادله و تجارت کالا و خدمات در سطح ملی و بین‌المللی، موجب رشد اقتصادی کشورها شود.

برخی کارشناسان در زمینه حمل‌ونقل از اهمیت سرعت، دقت و امانت بالا یاد می‌کنند، اما در شرایط اقتصادی فعلی، برخی پارامترهای دیگر نیز در این زمینه مؤثر است که از آن جمله می‌توان به اهمیت برخورداری از یک شبکه گسترده حمل‌ونقل ترکیبی و چندبخشی و درعین‌حال ارزان و باقیمت تمام‌شده رقابتی اشاره کرد که به‌یقین از نیازهای اولیه در این حوزه است.

 اگر می‌خواهیم به‌عنوان صنعتی سبز و پیشرو به بقا و رقابت خود در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی ادامه دهیم و شاهد بهبود حداکثری فرایندهای زیست‌محیطی باشیم، باید برای داشتن سامانه حمل‌ونقل پاک، ایمن و ارزان‌ برنامه‌ریزی و تلاش کنیم.

سهم هزینه حمل‌ونقل سهمی بسیار مهم در قیمت تمام‌شده کالاهاست
در بسیاری از کشورهای پیشرفته، تولیدکنندگان فولاد مواد اولیه موردنیاز خود را از دوردست‌ترین نقاط باقیمت تمام‌شده به‌مراتب کمتر از ما به کارخانه‌های خود حمل می‌کنند؛ این در حالی است که سهم هزینه حمل‌ونقل سهمی بسیار مهم در قیمت تمام‌شده کالاهاست. اگر سامانه حمل‌ونقل به‌درستی طراحی و اجرا نگردد، نه‌تنها تولیدکننده، بلکه مصرف‌کننده نهایی نیز متضرر خواهد شد.

در کشور ما، زنجیره فولاد به‌شدت به حمل‌ونقل گره‌ خورده و حدود ۲۰ درصد هزینه‌ها به حمل مربوط می‌شود و شامل هزینه‌های حمل سنگ‌آهن و مواد اولیه تا توزیع محصول به مقصد مشتریان است. برای تولید هر تن فولاد حداقل 3 تا ۴ برابر آن باید سنگ‌آهن و سایر مواد جابه‌جا شود. در پاره‌ای مواقع بسته به شرایط اقتصادی کشور، این سهم ۲۰ درصدی ممکن است به‌مراتب بیش از این باشد.

در حمل جاده‌ای به شرایط اشباع رسیده‌ایم
سال گذشته تقریباً ۵۰ درصد حمل مواد و محصولات با استفاده از ظرفیت‌های حمل ریلی انجام گرفت. اما در سال جاری در بخش حمل جاده‌ای مواد، این میزان به حدود 52 درصد و در محصول نیز به حدود ۸۷ درصد افزایش ‌یافته است. این رقم برای فولاد مبارکه به بیش از ۷۰ درصد حمل جاده‌ای افزایش‌ یافته، چراکه متأسفانه در بخش حمل ریلی، توسعه زیرساخت‌ها به‌خوبی انجام نشده است.

برای تحقق افق ۱۴۰۴، به ۲۰۰ میلیون تن جابه‌جایی فقط در زنجیره فولاد نیاز داریم
در صنعت فولاد کشور برای افق ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد هدف‌گذاری شده است. در شرایطی که امروز برای تولید ۳۰ میلیون تن، با چنین شرایطی در زمینه جابه‌جایی مواد مواجهیم، برای تحقق افق ۱۴۰۴ به ۲۰۰ میلیون تن جابه‌جایی فقط در زنجیره فولاد نیاز داریم. به‌عبارت‌دیگر، حمل ریلی و جاده‌ای تا سه سال آینده حداقل باید سه برابر افزایش یابد تا بتوان صنایع مختلف را پوشش داد.

تولیدکنندگانی مثل فولاد مبارکه به‌منظور رفع گلوگاه‌های خود در حوزه حمل، به سرمایه‌گذاری در بخش کِشنده روی آورده‌اند، اما به‌طور قطع باید متولیان امر توسعه بنیادینِ حمل ریلی و جاده‌ای را در دستور کار قرار دهند؛ در غیر این صورت، علی‌رغم پایین نگه‌داشتن هزینه سوخت و سرمایه‌گذاری شرکت‌هایی مانند فولاد مبارکه که ناگزیر از رفع گلوگاه‌های مسیر حمل مواد اولیه به خطوط تولید خود و عرضه محصولاتشان به بازارهای داخلی هستند، همچنان شاهد حمل‌ونقل گران هستیم.

تأکید بر افزایش توانمندی‌های شرکت حمل‌ونقل توکا
در خصوص راهکارهای بهبود وضعیت حمل‌ونقل و کاهش قیمت تمام‌شده و با در نظر گرفتن تجارب ارزشمند شرکت توکا در حوزه حمل باید گفت این شرکت باید با برنامه‌ریزی بهتر، سهم بیشتری در شبکه حمل‌ونقل جاده‌ای و توزیع کالاهای فولاد مبارکه و حتی در سطح کشور ایفا کنند. به خاطر داشته باشیم استفاده از ناوگان ترابری پاک، ایمن، قوی و ارزان در کنار به‌کارگیری روش‌های نوین و هوشمند و استفاده از سایر ظرفیت‌های موجود می‌تواند صنعت کشور را یاری کند.

پروین صالحی، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی:
فولاد مبارکه در ساماندهی راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای اقدامات خوبی انجام داده است
فولاد مبارکه در ساماندهی راه‌ها و حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای اقدامات قابل‌تقدیری انجام داده و انتظار می‌رود به‌منظور تسهیل در سرویس‌دهی و ارسال بهتر کالا و محصولات تولیدی به‌تمامی نقاط کشور و بالعکس، رسالت خود را در این بخش کامل‌تر کند.

منطقه مبارکه قطب صنعتی کشور است و از این نظر که حمل‌ونقل درواقع زیرساخت صنعت محسوب می‌شود، به معنی واقعی به حضور کارشناسان و کمیته‌های قوی در این زمینه نیاز است تا با انجام کارهای کارشناسی در این حوزه، شاهد شرایط بهتری در حمل‌ونقل باشیم.

ایجاد چنین کمیته‌هایی در شهرستان ضروری است. باید مشکلات حمل‌ونقلی منطقه به‌طور ویژه در کمیته‌های ذکرشده مطرح و حل شود. در این کمیته‌ها می‌توان از تجارب و ظرفیت‌های همه دلسوزان این بخش و حتی رانندگان عزیز بهره‌مند شد تا در آینده بسیار نزدیک شاهد فراهم شدن کیفیت بهتری برای حمل‌ونقل کالا و محصولات تولیدی در منطقه صنعتی شهرستان مبارکه باشیم.

امیدواریم با همدلی و هم‌صدایی همه ارگان‌های ذی‌ربط بتوانیم مشکلات این بخش را حل کنیم تا رتبه شهرستان و استان را در این زمینه ارتقا دهیم.

رسول کوهستانی، مدیرکل گمرک استان اصفهان مطرح کرد:
کاهش انبارداری و دموراژ در بنادر با افتتاح انبار جدید گمرک فولاد مبارکه
در کل کشور تنها دو گمرک اختصاصی وجود دارد که یکی از آن‌ها گمرک شاخص فولاد مبارکه است. این گمرک دارای چارت سازمانی مصوب است و کارکنان اداره گمرک در این گمرک مستقر بوده و در حال فعالیت هستند. از سال ۱۳۶۱ این گمرک در حال فعالیت بوده و در حال حاضر نیز با توجه به توسعه روزافزون فعالیت‌های فولاد مبارکه و نیازهای موجود، روزبه‌روز این خدمات در حال افزایش است.

در سال‌های گذشته انبار شماره ۳ به بهره‌برداری رسیده بود و خوشبختانه امروز نیز انبار شماره ۴ با زیربنای ۲۰ هزار مترمربع افتتاح شد تا بتوانیم شاهد افزایش فعالیت‌ها در فولاد مبارکه باشیم. با سرمایه‌گذاری گروه فولاد مبارکه برای احداث این انبار شاهد کاهش انبارداری و دموراژ در بنادر را خواهیم بود که این موضوع باعث ارائه خدماتی بهتر و سریع‌تر به فولاد مبارکه و واحدهای تولیدی خواهد شد.

احمدرضا سبزواری، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری توکافولاد:
حمل ۱۱ میلیون تن بار توسط گروه حمل‌ونقل توکافولاد در سال ۱۴۰۰
گروه توکافولاد در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای و حمل‌ونقل ریلی، بخش سنگینی از حمل بار کشور را به عهده دارد. در سال 1400 با سرمایه‌گذاری انجام‌شده در حوزه حمل‌ونقل، حدود 11 میلیون تن بار توسط گروه حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی توکافولاد جابه‌جا شده است.

با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته به دنبال آن هستیم که در حوزه حمل‌ونقل، از مباحث سنتی به سمت نوآوری و فناوری‌های جدید مثل IOT (اینترنت اشیا)، RFID، GPS و خودران‌ها حرکت کنیم که همگی از مباحث روز دنیا  هستند  و امید می‌رود مجموعه حمل‌ونقلی گروه سرمایه‌گذاری توکافولاد بتواند مجموعه‌ای پیشرو در زمینه نوآوری در صنعت حمل‌ونقل شود.

مباحث رگولاتوری در حوزه حمل‌ونقل اصولاً کار در این حوزه را دشوار کرده، ولی با توجه به سیاست‌گذاری‌های جدیدی که مسئولین امر در این زمینه خواهند داشت، انتظار و امید می‌رود که راه برای مجموعه‌هایی نظیر گروه حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی توکافولاد باز شود و این مجموعه‌ها بتوانند با به‌کارگیری نوآوری‌های بهتر در این زمینه پیشرو باشند.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری توکافولاد اظهار داشت: آنچه ما در مجموعه حمل‌ونقلی توکا همواره شاهد آن بوده‌ایم تلاش برای تمرکز بر سه عنصر سرعت، دقت و امانت بوده است.

حمل‌ونقل جریان خونی است که در رگ اقتصاد چرخش دارد و هرگونه توقف این جریان، باعث اختلال در روند تولید خواهد شد؛ بنابراین سرمایه‌گذاری انجام‌شده توسط شرکت فولاد مبارکه در حوزه حمل‌ونقل، یک سرمایه‌گذاری راهبردی به شمار می‌آید. خوشبختانه توجه مدیرعامل فولاد مبارکه به این موضوع کاملا  مشهود است و حمایت و نگاه راهبردی ایشان به مجموعه حمل‌ونقلی در بسیاری از موارد برای ما راهگشا بوده و خوشبختانه توسعه ناوگان شرکت حمل‌ونقل توکا و افزودن خودروهای خریداری‌شده جدید به این شرکت، از همین نگاه راهبردی نشئت می‌گیرد.

امیدواریم با حمایت‌های روزافزون مجموعه مدیریت فولاد مبارکه و معاونین و همچنین توسعه درون‌زایی که ما با اتکا به نوآوری و به‌کارگیری فناوری‌های جدید در دست اقدام قرار داده‌ایم، بتوانیم عناصر سرعت، دقت و امانت در حمل‌ونقل را به‌طور رضایتمند ارائه کنیم و مجموعه حمل‌ونقلی توکا به مجموعه‌ای سرآمد در کشور تبدیل شود.

امروزه شرکت‌ها از اینکه صرفا باری را جابه‌جا کنند خارج شده و به سمت مباحث لجستیک رفته‌اند. مواردی از قبیل گمرک، انبار و... ازجمله همین مباحث لجستیک است که باید جایگزین مباحث قبلی شود و امیدواریم مجموعه توکافولاد نقش لجستیکی خود در حمل‌ونقل کشور و به‌ویژه برای شرکت فولاد مبارکه را به‌خوبی ایفا کند.

بنیامین حیدرزاده، مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل توکا:
تعداد ناوگان حمل‌ونقل توکا به ۲۳۰ کشنده افزایش یافت
این شرکت ۱۸۰ دستگاه کشنده را در مالکیت خود دارد که در مراسم امروز با افزوده شدن ۵۰ دستگاه کشنده جدید، این میزان به ۲۳۰ دستگاه رسید.امروز سی‌ویکمین سالروز تأسیس شرکت حمل‌ونقل توکا است. در این ۳۱ سال سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام ‌شده تا شاهد بروز توانایی‌های حال حاضر این شرکت در عرصه صنعت حمل‌ونقل کشور و کمک به فولاد مبارکه برای انجام مأموریت‌هایش باشیم.

در سال گذشته، مجموع حمل مستقیم و غیرمستقیم شرکت حمل‌ونقل توکا برای فولاد مبارکه حدود 4.5 میلیون تن مواد اولیه و محصول بوده که حمل 2.5 میلیون تن از این میزان، با بارنامه توسط کلیه شعب این شرکت در سراسر کشور انجام ‌شده و ۲ میلیون تن دیگر از طریق شرکت‌های همکار با محوریت قرارداد منعقدشده با فولاد مبارکه صورت پذیرفته است. گفتنی است ۵۰۰ هزار تن از این میزان حمل توسط کامیون‌های ملکی شرکت انجام گرفته است.

بهره‌برداری از طرح توسعه انبار گمرک اختصاصی فولاد مبارکه
امروز انبار گمرک فولاد مبارکه در شرکت حمل‌ونقل توکا با سرمایه‌گذاری حدود ۲۰ میلیارد تومانی و با توجه به استانداردهای اداره کل گمرک استان اصفهان ایجاد و افتتاح شده است.

در راستای توسعه فعالیت‌های لجستیکی با موضوع ترخیص کالا و ترانزیت بین‌الملل جلساتی برگزار شده که امیدواریم بتوانیم تا سال آینده در این زمینه مجوزهای موردنیاز را اخذ کنیم.

این شرکت در راستای توسعه فعالیت‌های خود بر بستر فناوری اطلاعات، پس از کسب پروانه فعالیت مربوطه، به یک شرکت حمل‌ونقل بزرگ‌مقیاس هوشمند تبدیل شده است.

«توکابار»، اقدامی نوین برای اعلام بار
بازارگاه الکترونیک شرکت حمل‌ونقل توکا «توکابار» نام‌گذاری شده که در این برنامه، سالن اعلام بار به‌صورت مجازی خواهد بود. باشگاه رانندگان شرکت حمل‌ونقل توکا نیز در قالب این برنامه تأسیس شده تا رانندگانی که از سراسر کشور برای شرکت خدمات حمل‌ونقل انجام می‌دهند در این سامانه ثبت شوند و به تعداد حمل بار، امتیاز دریافت کنند. اهمیت این موضوع این است که رانندگان می‌توانند با شرکت در فراخوان‌های بار شرکت حمل‌ونقل توکا، حمل‌ونقل بیشتری انجام دهند.

رحیم خلقی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت حمل‌ونقل توکا:
تأثیر توسعه ناوگان ملکی حمل‌ونقل توکا بر حمل‌ونقل فولاد مبارکه بی‌بدیل است
طبق آمار ارائه‌شده حدود 52 درصد مواد اولیه و 87 درصد محصولات فولاد مبارکه از طریق جاده حمل می‌شود. نوسان کرایه حمل و عدم استقبال حمل از برخی مبادی ازجمله معضلات اساسی در حمل محصولات شرکت محسوب می‌شود و به‌عنوان گلوگاه حمل جاده‌ای مواد اولیه و محصولات فولاد مبارکه شناسایی شده است. به همین دلیل مقرر گردید که شرکت حمل‌ونقل توکا با توسعه ناوگان خود برای رفع این گلوگاه اقدام کند و با عنایت به حمایت‌های همه‌جانبه مدیریت عالی شرکت فولاد مبارکه از توسعه ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی، شرکت حمل‌ونقل توکا با بودجه‌ای بالغ‌بر 200 میلیارد تومان جهت توسعه ناوگان خود اقدام کرد تا با ظرفیت کامل‌تری وظیفه خود را در زمینه حمل محصولات فولاد مبارکه انجام دهد. در واقع کامیون‌های ملکی شرکت حمل‌ونقل توکا به‌عنوان ابزاری در جهت رفع معضلات حمل‌ونقلی و همچنین خط‌شکن در برخی مسیرها و مواقع ضروری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در راستای توسعه کسب‌وکار حمل‌ونقل در منطقه، این شرکت از ظرفیت حمل‌ونقل شهرستان مبارکه در راستای اهداف حمل جاده‌ای فولاد مبارکه استفاده می‌کند.

گفتنی است در این آیین علاوه بر بهره‌برداری از طرح توسعه انبار گمرک اختصاصی فولاد مبارکه در شرکت حمل‌ونقل توکا و بهره‌برداری از ۵۰ دستگاه کشنده جدیدالورود به ناوگان شرکت حمل‌ونقل توکا، از کارمندان و رانندگان نمونه شرکت حمل‌ونقل توکا به مناسبت گرامیداشت سالروز حمل‌ونقل قدردانی شد و در بخش دیگری از این مراسم با حضور مدعوین از لباس فرم مزین به سردوشی رانندگان و طرح باشگاه رانندگان شرکت حمل‌ونقل توکا رونمایی گردید.

 

منتشرشده در بانک، بیمه و بورس

به گزارش خبرنگار نامی پرس /  کارشناسان متخصص و بلندهمت فولاد مبارکه در گامی دیگر با همکاری شرکت‌های سازنده داخلی موفق شدند کمپرسور سیل‌گس واحد احیا مستقیم را بومی‌سازی کنند تا با این اقدام، کشور ایران چهارمین سازنده این تجهیز بسیار حساس باشد.

در پی کسب این موفقیت ارزشمند، سرپرست تعمیرات آهن‌سازی مجتمع فولاد سبا، کارشناس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات و تکنسین برنامه‌ریزی و کنترل نگهداری و تعمیرات در این باره چنین گفتند:

آرش منافی، سرپرست تعمیرات آهن‌سازی سبا
با توجه به حساسیت و نقش مهم و استراتژیک کمپرسور سیل‌گس در واحدهای تولیدی آهن اسفنجی مخصوصا در واحد احیا مستقیم سبا به‌دلیل عدم امکان استفاده از نیتروژن و همچنین با توجه به تحریم و انحصار ساخت این تجهیزات، جهت جلوگیری از توقفات خط تولید، جلسات متعدد فنی با واحدهای مختلف جهت ساخت داخل و بومی‌سازی این تجهیز خاص برگزار شد و نهایتا بر آن شدیم تا برای اولین بار در کشور ساخت کمپرسور سیل‌گس را بومی‌سازی کنیم.

کمپرسور سیل‌گس دور بالا به حول و قوه الهی در سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» ساخته شد و هم‌زمان با توقف خط تولید به‌دلیل آسیب‌دیدگی کمپرسور آلمانی، در اواخر تیرماه 1401 کمپرسور ساخت داخل با نظارت شرکت سازنده در سایت آهن‌سازی مجتمع فولاد سبا نصب و با موفقیت در مدار تولید قرار گرفت. کمپرسور نصب‌شده تاکنون عملکرد مناسبی در تأمین دِبی و فشار خروجی داشته و سایر موارد فنی نیز تاکنون مورد تأیید کارشناسان این واحد قرار گرفته است.

کمپرسورهای اسکرو که در واحدهای احیا مستقیم در کشورهای مختلف استفاده می‌شوند از چند شرکت محدود تأمین می‌گردند که در مگامدول فولاد سبا و واحد خرازی فولاد مبارکه تایپ VRA 736 L از شرکت AERZENER آلمان نصب شده است. با در نظر گرفتن واحدهای جدید راه‌اندازی شده در کل کشور، 10 عدد از تایپ مذکور در ایران نصب شده که با اجرای موفقیت‌آمیز پروژه بومی‌سازی آن در مجتمع فولاد سبا، شرایط تأمین این کمپرسور برای مابقی کارخانه‌های احیا مستقیم در سطح کشور نیز فراهم گردید.

سعید تقی‌یار، کارشناس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات
با توجه به تکنولوژی بالای این تجهیز، قیمت زیاد و مشکلات متعدد در تأمین آن که در نتیجه تحریم‌ها با آن مواجهیم، جلسات کارشناسی اولیه از سال 1397 جهت بومی‌سازی و ساخت داخل این تجهیز آغاز گردید. در ادامه با تشکیل تیم بومی‌سازی از واحدهای دفتر فنی تعمیرات و تعمیرات آهن‌سازی مجتمع فولاد سبا، تعمیرگاه مرکزی فولاد مبارکه و واحد بومی‌سازی، سازندگان توانمند داخلی مورد بررسی و ارزیابی فنی و بازرگانی قرار گرفتند و در نهایت پس از برگزاری مناقصه و پیگیری امور بازرگانی از طرف واحد خرید قطعات و تجهیزات، ساخت کمپرسور به شرکت سیمیا صنعت توسن ابلاغ گردید.

در ابتدای پروژه، موارد فنی طی چندین جلسه مطرح و جمع‌بندی شد و با در نظر گرفتن پیچیدگی هندسی قطعات، دقت بالای آن‌ها در ابعاد بزرگ و ملاحظات ویژه در مونتاژ مجموعه، فرایند ساخت با نظارت واحد بومی‌سازی آغاز گردید. به دلیل حساسیت عملکرد تجهیز، کنترل‌های نهایی با حضور کارشناسان تعمیرات و دفتر فنی مربوطه صورت پذیرفت که با عنایت به تخصص سازنده و تجربه‌های قبلی ایشان در تعمیرات این نمونه از کمپرسورها، کلیه مراحل مطابق با توافقات اولیه اجرا و ساخت قطعات تکمیل گردید.

صرفه‌جویی اقتصادی، تأمین پایدار در کوتاه‌ترین زمان ممکن و دسترسی سریع
با بومی‌سازی این تجهیز علاوه بر صرفه‌جویی ریالی بیش از 50 درصد، دانش ساخت کمپرسور اسکرو و توانمندی فنی سازنده داخلی در این زمینه نهادینه شد. همچنین تأمین پایدار در زمان کوتاه‌تر همراه با دسترسی سریع‌تر، از مزایای حاصل‌شده در اجرای این پروژه توسط شرکت متخصص در این حوزه است.

در پایان لازم است از همکاری صمیمانه کلیه واحدها ازجمله دفتر فنی تعمیرات سبا، واحد تعمیرات آهن‌سازی سبا، تعمیرگاه مرکزی، واحد خرید قطعات یدکی و واحد بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات و همچنین شرکت دانش‌بنیان سیمیا صنعت توسن که فرایند بومی‌سازی این تجهیز را تکمیل کردند، قدردانی کنیم.

رضا نیری، تکنسین برنامه‌ریزی و کنترل نگهداری و تعمیرات
کمپرسور سیل‌گس (Seal Gas Compressor) از تجهیزات بسیار مهم و استراتژیک کارخانه‌های آهن‌سازی است که وظیفه تأمین گاز آب‌بندی کوره در واحد احیا مستقیم را بر عهده دارد. این کمپرسور از نوع مارپیچ بدون روغن (Oil-free Screw Comprssor) با توان 43/1 مگاوات بوده و نمونه اصلی آن در فولاد سبا ساخت شرکت آلمانی AERZENER است.

بهره‌برداری موفقیت‌آمیز از تجهیز بومی‌سازی شده
گاز طبیعی سوخته‌شده در ریفورمر با دمای حدود 1000 درجه سانتی‌گراد بعد از خنک شدن با دمای 40 درجه سانتی‌گراد وارد سیل‌گس کمپرسور می‌شود و با فشار حدود 2 تا 5/2 بار خارج می‌شود و در قسمت بالای کوره که گندله آهن (سنگ‌آهن یا اکسید آهن) وارد می‌شود تزریق می‌گردد تا هوا وارد کوره نشود و هم‌زمان گاز خطرناک و قابل‌انفجار احیا (ترکیب هیدروژن و مونوکسید کربن) به اتمسفر نشت نکند. همین کار در زیر کوره و در زمان خروج آهن اسفنجی از پایین کوره نیز انجام می‌شود.

ازاین‌رو با در نظر گرفتن شرایط فوق، تصمیم گرفته شد تجهیز توسط شرکت‌های داخلی ساخته شود که با پیگیری‌های صورت‌گرفته این مهم با موفقیت به انجام رسید و کمپرسور مذکور هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است.

 

 

به گزارش خبرنگار نامی پرس/ عصر جمعه با حضور دکتر مرتضوی استاندار اصفهان، خانم دکتر شیخی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، آقای احمدی فرماندار اصفهان و جمعی از مدیران و شهروندان بهارستان، تعداد ۹ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل ونقل عمومی شهر بهارستان اضافه شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

دکتر مرتضوی استاندار اصفهان در این مراسم به اظهار نارضایتی مردم بهارستان از حمل و نقل عمومی در این شهر اشاره کرد و گفت: بارها مردم بهارستان در خصوص حمل و نقل عمومی و اتوبوسرانی بهارستان نارضایتی خود را انتقال داده بودند و خوشبختانه با همکاری دولت، شرکت عمران بهارستان و شهرداری بهارستان این اتفاق خوب در حوزه اتوبوسرانی بهارستان رقم خورد.

* استارت ۹ اتوبوس واحد جدید در بهارستان

دکتر شبانی شهردار بهارستان نیز از همکاری مسوولین در تامین این اتوبوس ها و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی شهر بهارستان تقدیر و تشکر کرد.

دکتر طباطبایی مدیرعامل شرکت عمران بهارستان نیز در حاشیه این مراسم گفت: توجه به حمل و نقل عمومی شهر جدید‌ بهارستان از اولویت های شرکت عمران می باشد و ما تمام تلاشمان این است که در این حوزه بتوانیم در جهت رفاه حال شهروندان اقدامات موثری انجام دهیم.

وی در صحبت های خود به پروژه مترو بهارستان نیز اشاره کرد و اذعان داشت: اقدامات شایسته ای در دولت سیزدهم در جهت تامین مسائل مالی و فنی مترو بهارستان انجام شده که در آینده ای نزدیک شاهد اثرات آن در شهر بهارستان خواهیم بود.

 

به گزارش خبرنگار نامی پرس / صد و بیست و سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان به قطعی جریان گاز صنایع در اصفهان و تدابیر صورت گرفته در این زمینه و بررسی مشکلات جایگاه داران سوخت اختصاص یافت.

استاندار اصفهان در این جلسه با اشاره به ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، مبنی بر در اولویت قرار نگرفتن قطع برق، گاز یا خدمات مخابرات واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی در زمان کمبود و لزوم پیش‌بینی وجه التزام قطع برق، گاز و خدمات مخابرات در متن قراردادها همچنین تعیین نحوه جبران خسارت‌های وارده به این شرکت‌ها، خواستار برنامه‌ریزی مجموعه دستگاه‌های خدمات رسان برای اطلاع رسانی قطع گاز، برق و آب واحدهای تولیدی و صنعتی حداقل 24 ساعت قبل شد و افزود: این امر از ایجاد خسارات تحمیلی جلوگیری کرده و خسارت‌ها را به حداقل خواهد رساند.

سیدرضا مرتضوی در ادامه بسیاری از کمبودهای کنونی کشور را ناشی از عدم سرمایه‌گذاری سال‌های گذشته در حوزه‌های زیرساختی دانست و تصریح کرد: اقداماتی برای رساندن تراز انرژی کشور به نقطه‌ای قابل اتکا در حال انجام است.

وی بر ضرورت مدیریت مصرف انرژی نیز تاکید کرد و افزود: تا پیش از اصلاح قوانین و مقررات مربوطه، لازم است شوراهای مختلف استانی در حوزه‌های ساخت و ساز مسکن، با مقررات محلی، مسایل را مدیریت کرده تا بتوان از انرژی، بیشتر در بخش تولید و صنعت استفاده کرد.

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان تاکید کرد: علیرغم اینکه هیچ صنعتگری خواستار متوقف شدن چرخه تولید خود نیست، قطع انرژی به صورت آگاهانه از بروز خسارات و هزینه‌های اضافی جلوگیری خواهد کرد و باید الزام برنامه ریزی در این زمینه به تمامی دستگاه‌های خدمات رسان ابلاغ شود. 

فراهم نبودن زیرساخت‌های تولید بحران آفرین است

همچنین رئیس اتاق بازرگانی اصفهان ضمن تبریک ایام ماه رجب و روز گمرک، اداره کل گمرکات استان را یکی از دستگاه‌های اجرایی عملیاتی با عملکرد رضایتبخش از دیدگاه فعالان بخش خصوصی معرفی و از زحمات مدیر کل و پرسنل خدوم این دستگاه تقدیر و تشکر کرد.

 مسعود گلشیرازی با بیان اینکه نبض صادرات و واردات از مسیر گمرک می گذرد افزود: عملکرد این اداره در عین قانون مداری، تاثیر مستقیمی بر کسب و کارها دارد. 

وی در ادامه با اشاره به قطعی اخیر گاز واحدهای تولیدی گفت: به فرض اینکه نسبت بهای تمام شده دستمزد 8 درصد، سود واحدهای تولیدی 12 درصد و پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان واحدها با در نظر گرفتن تورم 50 درصدی باشد، تنها با رشد فروش 30 درصدی می‌توان هزینه‌ها را پوشش داد. این در حالی است که فعالان اقتصادی با قطعی گاز در فصل سرما و  قطعی برق در گرما مواجه بوده و در شرایطی که سبد خانوارها کوچک شده است، ملزم به حضور در بازارهای خارجی هستند و قطعی این خدمات، مانعی برای حضور در بازارهای خارجی است.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان، تامین نشدن زیرساخت‌های لازم برای تولید را موجب ایجاد بحران‌های جدی برای کشورمان دانست و تصریح کرد: در شرایط تحریم باید مدیران دستگاه‌های دولتی بیش از پیش حامی تولید باشند. 

لزوم اجرای ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر

مهدی طغیانی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز گفت: لازم است روش و سیر مصرف انرژی به درستی مدیریت و مهار شود که انجام مطالعات جدی در این زمینه بسیار مهم بوده و باید راه حل‌ها در سطح ملی پیشنهاد شود.

در ادامه امیرحسین کمیلی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان واگذاری مدیریت انرژی به استان‌ها را در مدیریت بهینه مصرف حایز اهمیت دانست و خواستار پیگیری این موضوع شد.

وی همچنین بر ضرورت پیگیری مجدانه اجرای ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مبنی بر اعطای مشوق به واحدهای کاهش دهنده مصرف انرژی تاکید کرد. 

کسری تراز تولید و مصرف گاز 250 میلیون مترمکعب در روز

در ادامه این جلسه ابوالقاسم عسگری مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان گفت: به دلیل افزایش یک میلیونی مشترکین در سال گذشته، کشور با افزایش شدید مصرف گاز در بخش خانگی، اداری و تجاری مواجه شده و میزان کسری تراز تولید و مصرف در حدود 250 میلیون مترمکعب در روز بوده و مصرف از تولید پیشی گرفته است.

وی در ادامه بر ضرورت بهینه سازی مصرف گاز تاکید کرد و پیشنهاد داد: با بهینه سازی و مصرف بهینه می‌توان مصرف انرژی را کاهش داد. که ارایه مجوز به واحدهای تولیدی، صنعتی و خانگی جدید با تجهیزات با راندمان بالا، جلوگیری از پِرت انرژی در صنایع کاشی، سرامیک و نسوز و کشاورزی و مصارف خانگی و اجرای طرح‌های انرژی تجدیدپذیر از راه‌های پیشگیری از قطع گاز واحدها است.

در این جلسه پس از بحث و بررسی مقرر شد ساز و کار اجرایی شدن ماده 25 قانون بهبود محیط کسب و کار و تضامین حقوقی مربوط به ترک فعل، تدوین و در سطح ملی پیگیری شود. همچنین تاکید شد به منظور صیانت از برند ساخت ایران و تقویت جایگاه قراردادهای صادراتی شرکت‌های ایرانی، واحدهای اقتصادی دارای قراردادهای ثبت شده با طرف خارجی خصوصا با حوزه اوراسیا و شرکت‌های دارویی و غذایی در اولویت مستثنی شدن قطع جریان گاز، برق و آب قرار گیرند.

پیش بینی جبران خسارات ناشی از قطع گاز و برق توسط دستگاه‌های خدمات رسان نیز از دیگر مصوبات این جلسه بود.

در ادامه نیز با بیان اینکه پرداخت جرایم کسری سوخت، قبل از اثبات دلیل اصلی ایجاد کسری، مشکلات زیادی را برای جایگاه داران به وجود اورده است مقرر شد اخذ جرایم کسری از جایگاه داران تا زمان تعیین تکلیف در شورای گفتگوی ملی تعلیق شود. 

بیش از 2هزار فقره ضمانت نامه بانکی در ده ماهه سال جاری

رسول کوهستانی مدیرکل گمرک استان اصفهان نیز در ابتدای این جلسه با اشاره به تاثیر گمرک در تامین پایدار تولید گفت: شعار امسال روز جهانی گمرک پرورش نسل آینده با ترویج فرهنگ تبادل دانش و همچنین احساس افتخار از کار در گمرک بوده و بنده و همکارانم مفتخریم که در خدمت تولید و صنعت استان هستیم.

وی ارایه اولین بسته حمایت از تولید در ابتدای امسال و کوشا بودن در اجرای مفاد آن و اخذ بیش از 2100 فقره ضمانت نامه بانکی برای واحدهای تولیدی از ابتدای سال تاکنون به منظور کمک به تامین نقدینگی این واحدها را بخشی از خدمات این اداره کل معرفی کرد.

در این جلسه به مناسبت گرامیداشت روز جهانی گمرک از مدیرکل گمرکات استان تقدیر شد.

 

به گزارش خبرنگار نامی پرس /  محمد امین یوسف زاده مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان گفت: این محموله بر اساس سفارش حدود ۵ هزارتنی تولید شده است و همزمان ریل مورد نیاز متروی تهران نیز در حال تولید است .
وی ، ریل های S۴۹ و UIC۵۴ را از جمله ریل های مترو تولید شده در ذوب آهن اصفهان عنوان نمود و گفت: ریل UIC۵۴ ، استحکام و قدرت بیشتری دارد ، بار محوری بیشتری را تحمل می کند و برای سیر قطارهای پرسرعت استفاده می شود و ویژگی های این تیپ ریل برای متروی کلان شهرها مناسب است .
مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان با اشاره به تولید فولاد ریل در این شرکت گفت : ریل تولید شده در ذوب آهن اصفهان مطابق استاندارد اروپایی EN۱۳۶۷۴ است و برای قطارهای پرسرعت طراحی شده و این شرکت قادر به تولید همه انواع ریل مورد نیاز کشور است.
شایان ذکر است تفاهمنامه همکاری میان شهرداری مشهد و شرکت ذوب آهن اصفهان (نخستین تولید کننده ملی ریل) برای تامین ریل مورد نیاز خطوط سوم و چهارم قطارشهری مشهد طی مراسمی روز ۲۲ آبان ماه سال جاری منعقد شد.
گفتنی است ریل های تولیدی ذوب آهن اصفهان با دارا بودن بالاترین کیفیت، نقش حیاتی در پیشبرد پروژه های توسعه حمل و نقل ریلی کشور در شرایط تحریم دارد .

 

 

منتشرشده در بانک، بیمه و بورس

به گزارش خبرنگار نامی پرس /

مراسم استقبال و تشییع شهیدان گمنام در شهر فلاورجان با حضور شهروندان ولایتمدار و انقلابی دیار شهیدان خط شکن، خانواده های معظم شهداء، جانبازان، آزادگان و ایثارگران، شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، جمعی از معاونین وکارکنان شهرداری فلاورجان برگزارشد.

 

در این حکم آمده است: نظر به تعهد و سوابق ارزشمند جنابعالی، به عنوان مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان منصوب می‌شوید تا با هماهنگی سایر اعضاء محترم هیأت مدیره ضمن رعایت جوانب شرعی و قانونی و استفاده از نیروهای ارزشمند و متخصص در راستای تحقق اهداف شرکت اهتمام ورزید.

امید است با اتکال به خداوند متعال و در سایه عنایات حضرت بقیه ا... الاعظم (ارواحنا له الفداء) با روحیه انقلابی، پاکدستی، فساد ستیزی و اهتمام به مفاد «عهدنامه مدیران دولت مردمی» و تحقق «عدالت و پیشرفت» و رفع «فقر و تبعیض» و به کارگیری تمام استعداد و توان خود در پیشبرد اهداف و برنامه‌ها  با رعایت اصل صرفه جوئی، ارتقاء بهره وری و افزایش کارایی و اثر بخشی، بازدهی حداکثری منابع  وسرمایه‌های شرکت، به لحاظ حفظ منافع واصل  امانت داری، مصالح کلیه سهامداران خصوصاً کارگران و بیمه شدگان عزیز در جهت نیل به پیشرفت روز افزون و تعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق و مؤید باشید.

مهدی کوهی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مدیریت دولتی_مدیریت تحول که مدیر عاملی شرکت‌های پترو عمران مکران، هلدینگ توسعه معادن روی ایران، فولاد شرق کاوه، پترو غدیر و رئیس هیات مدیره هلدینگ کالسیمین، بازرگانی صنعت روی، سرمایه‌گذاری صنایع و معادن کوثر، توسعه و تجهیز معادن، خط لوله گاز مکران، پترو اوره آمونیاک چابهار، فولاد سبزوار را در سابقه کاری خود دارد.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی شازند، دکتر خلیلی نیا مدیریت محترم عامل در نخستین روز حضور خود در مجتمع پتروشیمی شازند ، از برخی از واحدهای تولیدی بازدید بعمل آوردند.

در این بازدید که روز یکشنبه نهم بهمن ماه و با حضور مهندس افخمی مشاور و مدیر حوزه مدیرعامل، مهندس ساکی ریاست مجتمع و جمعی از معاونین و مدیران انجام پذیرفت، دکتر خلیلی نیا از نزدیک در جریان فعالیت ها و تولیدات تعدادی از واحدهای مجتمع قرار گرفتند و در جهت بهبود فعالیت کاری این واحدها، دستوراتی را صادر نمودند.

 

 

منتشرشده در تجارت و بازرگانی

به گزارش خبرنگار نامی پرس به نقل از پايگاه خبري پليس / سرهنگ "سيد مصطفي مرتضوي" بیان داشت : يکي از مواردي که اخيراً بيش از گذشته مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار مي‌گيرد، سوءاستفاده از اپليکيشن‌هاي جعلي است که متاسفانه مجرمان سايبري با اين ترفند به دنبال کلاهبرداري از شهروندان هستند.

وی نصب نسخه‌هاي اصلي اپليکيشن‌ها از منابع معتبر را بسيار مهم دانست و افزود: با توجه به اينکه اغلب کاربران با جستجو در موتورهاي جستجوگر يا شبکه هاي اجتماعي به دنبال دانلود اپليکيشن مورد نظر خود هستند، به منظور جلوگيري از برداشت هاي غير مجاز از حساب بایستی حتماً نسبت به دانلود و نصب این برنامه ها از سايت هاي مرجع معتبر اقدام کنند.

رئيس پليس فتا استان تصریح کرد : اين اپليکيشن ها شيوه‌اي جديد براي كلاهبرداري و سوءاستفاده از كاربران در فضاي مجازي مي‌باشد به نحوي كه استفاده و فعال‌سازي آن مستلزم پرداخت اينترنتي مبالغ اندکي از سوي مشتريان است که با اين شگرد به درگاه جعلي پرداخت هدايت مي شوند.

این مقام انتظامی در ادامه توصيه كرد: شهروندان در صورت نياز، اپليکيشن‌هاي مورد نياز را از مارکت‌هاي معتبر دريافت کرده و از دانلود کردن برنامه‌هايي که در کانال‌ها و شبکه هاي اجتماعي مختلف ارائه شده و يا لينک‌هايي که فاقد اعتبار لازم مي‌باشند خودداري کنند، همچنين برنامه‌هاي جعلي با دريافت برخي از مجوزها، امکان دسترسي به تمامي اطلاعات ذخيره شده در تجهيزات هوشمند را خواهند داشت و مي‌توانند از قربانيان سوءاستفاده کنند.

سرهنگ مرتضوی در پايان از شهروندان درخواست کرد در صورت مشاهده چنين اپليکيشن هايي در فضاي مجازي جهت شناسايي و دستگيري طراحان آن، موارد را از طريق وب سايت پليس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمي با ما در‌ ميان بگذارند.

منتشرشده در اقتصادی

به گزارش خبرنگارنامی پرس / سعید عصاچی رئیس هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان هدف از برگزاری این همایش را جبران خلأ موجود میان طراحان داخلی و تولیدکنندگان فرش دستباف دانست و اظهار داشت: از اتاق بازرگانی اصفهان، انجمن طراحان داخلی و دانشگاه هنر اصفهان به جهت بسترسازی برای ایجاد این هم‌افزایی تشکر می‌کنم و امیدوارم با برگزاری چنین رویدادهایی به نتیجه مطلوب که همان تعامل میان هنر فرش و معماری است دست یابیم.

وی با اشاره به برگزاری بیست‌وپنجمین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان از پنجم تا دهم بهمن ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان، از استقبال فعالان این حوزه از حضور در این نمایشگاه تقدیر کرد.

آتوسا افغان، رئیس انجمن صنفی کارفرمایی مهندسین معمار استان نیز با بیان اینکه اصفهان را در دنیا به‌عنوان شهر شاخص ایرانی می‌شناسند، افزود: دو هنر فرش و معماری در اصفهان بیش از سایر هنرها شناخته‌شده است. در این میان لازم است هنر فرش دستباف با شرایط معماری معاصر تطبیق پیدا کند تا این پیوند عمیق‌تر شود.

وی در ادامه بر لزوم آغاز خوانش جدید از وضعیت فرش اصیل و معماری باهویت ایرانی تأکید کرد.

در ادامه این همایش نیز ایمان زکریایی کرمانی عضو هیئت علمی و معاون پژوهشی دانشکده صنایع‌دستی دانشگاه هنر اصفهان، امیر یزدان طراح فرش، سیاوش صوفی‌زاده استاد دانشگاه، طراح و سردبیر مجله ZH Magazine و دبیر فصلنامه تخصصی ویلا، ایمان امین لاری رتبه اول جایزه معماری آسیا در مسابقه A2 سال 2022 در بخش طراحی داخلی، محمد یارزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد محمود فرشچیان و محمد حسینی غفاری معمار و طراح به ایراد سخنرانی‌های تخصصی و انتقال تجربیات خود به شرکت‌کنندگان پرداختند.

تقدیر از سخنرانان و حامیان برگزاری این همایش نیز پایان‌بخش این گردهمایی بود.

 

منتشرشده در بانک، بیمه و بورس
آخرین اخبار
بانک، بیمه و بورس
بهمن 12, 1401
به گزارش خبرنگارنامی پرس /  در این آیین که در شرکت حمل‌ونقل توکا برگزار شد، مدیرعامل فولاد مبارکه، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، ...
تجارت و بازرگانی
بهمن 12, 1401
به گزارش خبرنگار نامی پرس /  کارشناسان متخصص و بلندهمت فولاد مبارکه در گامی دیگر با همکاری شرکت‌های سازنده داخلی موفق شدند کمپرسور سیل‌گس واحد احیا ...
اقتصادی
بهمن 12, 1401
به گزارش خبرنگار نامی پرس/ عصر جمعه با حضور دکتر مرتضوی استاندار اصفهان، خانم دکتر شیخی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، آقای احمدی فرماندار ...
پربازدیدترین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.